Pomysł na wnętrze
Nazwa bawialni „Huhu” była punktem wyjściowym podczas powstawania pomysłu na projekt wnętrza. Klientce bardzo zależało, aby lokal był spójny z już wymyśloną nazwą: „Huhu” – to odgłos sowy, mądrego ptaka, którego najczęściej można dostrzec w środowisku leśnym.
Klientka od początku była zdecydowana na stworzenie leśnej bawialni. Postanowiliśmy zrealizować ten zamysł projektując bawialnię wykonaną z naturalnych materiałów, jak drewno, korek czy wiklina, wyposażoną w instalacje, które poprzez zabawę przybliżą najmłodszym świat przyrody. Wypełniliśmy wnętrze kolorami lasu, używając różnych faktur i odcieni kolorów: zielonego, brązowego i czarnego.
Kawiarnia
Po wejściu do lokalu wchodzimy do strefy kawiarni, w której wyeksponowano bar zbudowany z bejcowanej na zielono i czarno sklejki. Zależało nam, aby kolor uwydatnił naturalną strukturę drewna. Pomieszczenia zaplecza baru zostały ukryte za ścianą wykończoną korkiem, który stworzył tło do menu w lokalu.
Po przeciwnej stronie baru zaadaptowaliśmy istniejące wnęki na miejsca siedzące, gdzie można napić się kawy, zjeść coś smacznego lub spotkać się w większym gronie. Niskie i niezbyt estetyczne grzejniki przy oknach zabudowano, dzięki czemu stworzyliśmy wygodne ławy. W ich dolnej części zastosowano podłużne szczeliny, które umożliwiły przenikanie ciepła do wnętrza sali.
Przestrzeń nad stolikami została wypełniona wiklinowymi lampami. Dzięki zawieszeniu ich na różnej wysokości oraz zastosowaniu przeziernego materiału uzyskaliśmy ciekawy efekt pokrycia białych, gładkich ścian smugami światła.
Kącik malucha
W głębi lokalu na dużej ścianie uwagę zwraca wybrana przez klientkę leśna tapeta, która wraz ze sztuczną trawą wyznacza strefę malucha. Na trawie maluszek może swobodnie pełzać pod opieką mamy, która przez cały czas pozostaje z dzieckiem w kontakcie wzrokowym. W dalszej części zamontowano cztery drewniane huśtawki na linach, które prowadzą do kolejnego pomieszczenia – sali zabaw.
Układ funkcjonalny
Lokal znajduje się w parterze czternastopiętrowego bloku i jest podzielony na dwie części: frontową i tylną. Obie części oddzielone są od siebie zastaną klatką schodową prowadzącą do piwnicy.
We frontowej części lokalu, przy dużej witrynie, zaprojektowaliśmy kawiarnię z barem i zapleczem, miejscami siedzącymi i strefą malucha. Tylną część wykorzystaliśmy na salę zabaw z domkiem oraz salę urodzinową. W środku lokalu zlokalizowane zostały pomieszczenia niewymagające dużej ilości światła dziennego jak pomieszczenie socjalne i łazienki.
Bawialnia
Sala zabaw dla dzieci ma dwa główne elementy: „domek na drzewie: oraz „namiot pod gwiazdami”. Domek zbudowany jest w całości z drewna: sklejki i kantówek i posiada dwa poziomy.
Pierwszy – wyższy to obserwatorium, do którego można dostać się przy pomocy tunelu oraz drugi – niższy, który jest mini tarasem prowadzącym do tzw. dziupli. Forma domku jest odpowiedzą na sposób spędzania czasu przez dzieci i ich kreatywność. Cała instalacja została tak zaprojektowana aby spełniała wymogi Centralnej Kontroli Placów Zabaw.
Na przeciwko, w istniejącej wnęce umieszczono namiot, a samą wnękę wyklejono tapetą z gwiazdami. To miejsce pozwala dowiedzieć się więcej o kosmosie i planetach, a będąc pod namiotem można poczuć się jak na biwaku.
Tuż za rogiem zostały zamontowane brzozy, których ilość potęguje hips – folia lustrzana, przyklejona do ściany. Pod oknami zaprojektowaliśmy długie otwarte półki, w których zmieści się spora ilość zabawek.
Autorzy | Martyna Król Ada Sowińska Roma Skuza Bogna Polańska |
Inwestor | prywatny |
data realizacji | marzec – grudzień 2021 |
Powierzchnia | 149,8 m² |
Lokalizacja | Tychy |
Zdjęcia | Radosław Kaźmierczak Fotografia |