Stoisko wystawiennicze dla UŚ podczas Europejskiego Kongresu MŚP

 • AUTORZY:
  Ada Sowińska,
  Bogna Polańska,
  Roma Skuza

 • DATA REALIZACJI:
  październik 2019

  POWIERZCHNIA:
  100m2

 • WYSTAWCA:
  Uniwersytet Śląski

  WYDARZENIE:
  Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2019

 • LOKALIZACJA:
  Międzynarodowe Centrum
  Kongresowe w Katowicach

Nowe stoisko wystawiennicze Uniwersytetu Śląskiego miało spełniać dwa główne założenia – przedstawiać uniwersytet jako placówkę badawczą oraz mieć budowę modułową. Głównym elementem prezentacji klienta były wynalazki naukowców. Były to prace z wielu dziedzin, o różnych gabarytach, ciężarze i kształcie. Niezbędne było więc zapewnienie zróżnicowanych możliwości ekspozycji.

Klientowi zależało również na układzie budującym efekt otwartości, zachęcającym do odwiedzenia stoiska. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, stworzyliśmy modułowy system oparty na ażurowej konstrukcji stalowej. Konstrukcja składająca się z profili o 3 wysokościach może być w całości zdemontowana do płaskich elementów. Odpowiednio do potrzeb, można wykorzystywać wybrane elementy.

Moduły stalowe uzupełniały ekspozytory, które podobnie jak elementy konstrukcyjne, stworzono z zachowaniem modułowości. Postumenty o dwóch wielkościach można dowolnie zestawiać, tworząc potrzebną powierzchnię.

Możliwość ekspozycji wynalazków nie ograniczała się do modułów, powstał także projekt stołu ekspozycyjnego. Powierzchnia złożona z 3 blatów umożliwiała prezentację większej ilości eksponatów o mniejszych gabarytach.

Naszą główną inspiracją dla estetyki stoiska była przestrzeń laboratoryjna. Koncepcja zakładała stworzenie neutralnego tła dla prezentowanych eksponatów, dzięki czemu cała uwaga użytkownika skupiała się na prezentowanej treści merytorycznej, bez zakłócania jej niepotrzebnymi bodźcami. Kolorystykę stoiska ograniczono do bieli i jasnej szarości z akcentami granatu – głównego koloru Uniwersytetu Śląskiego. Wykorzystano go do podkreślenia przestrzeni spełniających inne funkcje niż ekspozycja – lady informacyjnej oraz części do rozmów.

W centralnej części stoiska znajdował się moduł wypełniony żywą roślinnością. Miał on nawiązywać do działań uniwersytetu w kierunku wdrażania zrównoważonych rozwiązań pozostających w zgodzie z naturą. Ukryta częściowo za mrożoną powierzchnią zieleń to metafora odkrywania nieznanego, co jest nieodłącznym doświadczeniem pracy badawczej.
Efekt przenikania i przezierności powtórzono również w innych elementach – pokryciu lady oraz powierzchniach informacyjnych z grafiką.

Dodatkowo, przez całe stoisko przebiegała biała “wstęga” – pas materiału, który tworzył ścianki na ażurowej konstrukcji oraz spajał jej części. Biała powierzchnia miała również za zadanie odbijanie światła tak, aby zapewnić prezentowanym eksponatom jak najlepsze doświetlenie.

fot. Radosław Kaźmierczak

×
Dołącz do świata naszej pracowni.

Zapisz się do newslettera i odbierz -10% na pierwsze zakupy.

Maila wysyłamy maksymalnie jeden raz w miesiącu. Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera z inspiracjami, nowościami i promocjami. Zgoda jest dobrowolna i dotyczy wyłącznie ofert wysyłanych przez BROKAT. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania naszych maili.