„Przytul Polskę” – wystawa dla rodzin w Gdańsku

 • ARANŻACJA PRZESTRZENI:
  Marcin Czopek,
  Bogna Polańska,
  Roma Skuza

  KURATORKI WYSTAWY:
  Mamy Projekt

 • ILUSTRACJE:
  Patricija Bliuj_Stodulska

  PRODUCENT:
  Agata Bisping

  DATA WYDARZENIA:
  11 lipca – 31 sierpnia 2019

 • DATA REALIZACJI:
  marzec – lipiec 2019

  POWIERZCHNIA:
  260m2

  LOKALIZACJA:
  Hevelianum, Gdańsk

 • MECENAS WYSTAWY:
  PKN Orlen

  PARTNERZY:
  Lasy Państwowe,
  Hevelianum

Ponownie mieliśmy przyjemność zaprojektować wystawę we współpracy z kolektywem Mamy Projekt: Małgosią Żmijską i Joanną Studzińską specjalizujące się w realizacji wystaw. Po poprzednich zmaganiach w Ekoeksperymentarium w Katowicach oraz Ekoeksperymentarium vol.2 w Łodzi, przyszedł czas na wystawę poświęconą Polsce.

Dziewczyny podjęły próbę spojrzenia na Polskę z perspektywy rodziny “Polskość, kultura, język, postawa obywatelska – to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dziećmi, dlatego skupiłyśmy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy mogły zastanowić się nad tym tematem. Wystawa nie daje odpowiedzi, ale zachęca każdego do poszukiwania własnych odpowiedzi na ważne pytania. Chcemy porozmawiać z dziećmi o Polsce bez zadęcia, za to z sympatią i poczuciem humoru”– mówią kuratorki.

Na wystawie podjęto różne zagadnienia w sposób przyjazny dzieciom, zachęcający je do aktywności i kreatywności. Poprzez kreatywne działania i zadania dorośli oraz dzieci zapraszani byli do rozmowy o ważnych sprawach, takich jak postawa obywatelska, wspólnota czy konstytucja, ale też o tych podstawowych i codziennych, jak kuchnia, język czy przyroda.

Wchodząc na wystawę można było zauważyć tablicę informacyjną wraz z portalem z białych i czerwonych wstążek, które zachęcały do zanurzenia się pomiędzy nimi.

W “Kąciku Kibica” była możliwość robienia sobie zabawnych zdjęć z szalikami, w czapce w kształcie skoczni narciarskiej w śmiesznych okularach i sumiastych wąsach.

Centralnym punktem wystawy było miejsce pełne poduch-przytulanek w kształcie Polski, a tuż obok w strefie “Misja Obywatel” można było przeczytać fragment wstępu do Konstytucji, porozmawiać i oddać swój głos w tym temacie. Nawet najmłodsi uczestnicy mogli napisać jakie zasady powinny obowiązywać w Polsce albo zastanowić się nad tym, czym jest patriotyzm przy gigantycznej książce “Kto ty jesteś?”.

Rodziny stanęły również przed wyzwaniami lingwistycznymi grając w łamańce językowe i tropiąc polskie regionalizmy.

W “Kuchni Polskiej” można było bawić się w zgadywanie charakterystycznych zapachów, tworzyć własne kompozycje na niedzielny obiad, zobaczyć deszcz spadających pierogów albo głosować na ulubioną wigilijną zupę.

Spoglądając pod nogi na grze podłogowej dało się znaleźć serię pytań, która pozwalała dotrzeć do prawdy o tym, czy jesteśmy jak wszyscy Polacy.

W części “Galeria Sztuki Polskiej” można było odkryć, jak bardzo łączy nas kultura, bawić się w rozpoznawanie dzieł sztuki słuchając Chopina.

Na koniec duża polana zachęcała do zrelaksowania się w sekcji  “PrzytuLas”, w której można było przytulić polskie zwierzaki lub poszukać ptaków, pobawić się drewnianymi zabawkami i zastanowić się, po co nam las i jak dobrze go znamy. A może dzięki tej przestrzeni ktoś zaplanował rodzinny wypad do lasu ?

W tej wystawie wspólnie z dziećmi można spojrzeć na Polskę na nowo, porozmawiać i zastanowić się, co w niej lubimy i co możemy zrobić, żeby wszystkim nam żyło się tu dobrze.

fot. HaWa

×
Dołącz do świata naszej pracowni.

Zapisz się do newslettera i odbierz -10% na pierwsze zakupy.

Maila wysyłamy maksymalnie jeden raz w miesiącu. Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera z inspiracjami, nowościami i promocjami. Zgoda jest dobrowolna i dotyczy wyłącznie ofert wysyłanych przez BROKAT. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania naszych maili.