„Ekoeksperymentarium” vol.2 – wystawa dla dzieci przygotowana na Łódź Design Festival

 • ARANŻACJA PRZESTRZENI:
  Ania Kaleta,
  Bogna Polańska,
  Roma Skuza

  KURATORKI WYSTAWY:
  Mamy Projekt

 • ORGANIZATORZY:
  Łódź Design Festival

  PROJEKT GRAFIKI:
  Studio Sarna

  PRODUCENT:
  Agata Bisping

 • DATA WYDARZENIA:
  17 – 26 maja 2019

  DATA REALIZACJI:
  marzec – maj 2019

  POWIERZCHNIA:
  392,56 m2

 • LOKALIZACJA:
  Łódź

  PARTNERZY:
  Forbo, GEBERIT, IKEA, Paged,
  MPK – Łódź, PORTA, VEOLIA,
  KOŁO, Politechnika Łódzka,
  Ogród Botaniczny w Łodzi

Ekoeksperymentarium to projekt edukacyjny, który z perspektywy rodziny pokazuje, jak możemy wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany dla planety. Podczas Łódź Design Festival  min. wraz z kuratorkami z Mamy Projekt zaprojektowaliśmy mieszkanie ilustrowanej rodziny Łaskotków w przestrzeni budynku na Tymienieckiego 3, by wspólnie uczyć się jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne, czy niezdrowe.
Goście odwiedzających mieszkanie Ekoeksperymentarium mogli uczyć się przez zabawę i eksperymenty.

W przedpokoju poznaliśmy ilustrowaną rodzinę ekomieszkania – Łaskotków, gdzie można było zobaczyć przedmioty i idee, które ułatwią im wprowadzanie zmian do swojego życia. W salonie skupiono się na oszczędzaniu zasobów, m.in. ciepła i prądu – proste działania, takie jak wymiana żarówek na oświetlenie ledowe, mogą pozytywnie odbić się na wysokości rachunku. Każdy detal wyposażenia – od drzwi po dywan może mieć znaczenie ekologiczne i pomagać nam dbać o planetę.

W sypialni sprawdziliśmy w praktyce zasadę “mniej znaczy więcej” – mniej przedmiotów, to więcej czasu dla rodziny i mniejsze zużycie zasobów planety. Sypialnia została obrazowo podzielona na dwie części – minimalistyczną i tę pełną nieużywanych ubrań i przedmiotów.

W kuchni uczestnicy mogli podzielić się swoimi sposobami na gotowanie w duchu Zero Waste, przemyśleć sprawę kupowania wody w plastikowych butelkach i sprawdzić swoja wiedzę na temat segregacji śmieci, co, jak się okazuje, wcale nie jest łatwe!

W łazience wykorzystaliśmy rozsądnie każdą kroplę wody i obrazowo zobaczyliśmy, ile wody marnuje się podczas długiego prysznica.

W strefie eksperymentów można było wypróbować własnoręcznie tworzenie ekologicznych zamienników środków używanych w domu: goście mogli samodzielnie spróbować wyczyścić plamę, albo zrobić ekologiczny klej, czy farbki spożywcze.

W ekoeksperymentarium nie zabrakło lubianej przez rodziny strefy relaksu, gdzie uczestnicy Łódź Design Festiwal mogli odsapnąć i pozwolić dzieciom na swobodną zabawę.

Dotykaj i eksperymentuj – przestrzeń Ekoeksperymentarium zaprojektowana jest zgodnie z tą zasadą, a do zabawy i aktywnego uczestnictwa zapraszali gości animatorzy. Pomysłodawczynie projektu, Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt, specjalizują się w realizacji wystaw, na których dobrze czują się zarówno dzieci, jak i dorośli.

fot. HaWa

×
Dołącz do świata naszej pracowni.

Zapisz się do newslettera i odbierz -10% na pierwsze zakupy.

Maila wysyłamy maksymalnie jeden raz w miesiącu. Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera z inspiracjami, nowościami i promocjami. Zgoda jest dobrowolna i dotyczy wyłącznie ofert wysyłanych przez BROKAT. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania naszych maili.